Битка кај Ардахан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Ардахан
Дел од Кавкаски поход во Блискоисточен фронт
Датум 25 декември 1914 - 18 јануари 1915
Место Ардахан, Руска Империја
Исход руска победа
Завојувани страни
 Руско Царство  Османлиско Царство

Битката кај Ардахан (турски: Ardahan Harekâtı; руски: Битва при Ардагане) — битка помеѓу Отоманското Царство и Руското Царство во текот на Првата светска војна.

Битката кај Ардахан траела од 25 декември 1914 до 18 јануари 1915 година и завршила со руска победа.