Битка кај Кара Килис (1915)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Кара Килис
Дел од Кавкаски поход во Блискоисточен фронт
Датум јули 1915
Место Кара Килис, Отоманско Царство
Исход руска победа
Завојувани страни
 Руско Царство  Османлиско Царство
Команданти и водачи
Руско Царство Генерал Огановски Османлиско Царство Абдул Керим-паша Опелими
Сила
40.000 40.000

Битка кај Кара Килис — битка помеѓу Отоманското Царство и Руското Царство во текот на Првата светска војна.

Битката кај Кара Килис се одвила по Битката кај Манцикерт[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Clodfelter, Micheal (2002). Warfare and Armed Conflicts: A Statistical Reference to Casualty and Other Figures, 1500-2000. McFarland. стр. 460. ISBN 0-7864-1204-6.