Битка кај Билеча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Билеча
Дел од the Османлиски војни во Европа
Датум 1388
Место Билеча
Исход Босанска победа[1]
Завојувани страни
Кралство Босна,
Српско деспотство
Османлиска империја
Команданти и водачи
Влатко Вуковиќ
Радич Санковиќ
Лала Шихин
Сила
непознато непознато
Жртви и загуби
непознато непознато

Битката кај Билеча се одвила на 27 август 1388 година, недалеку од истоимениот град, помеѓу Османлиите предводени од Лала Шихин и силите на Кралство Босна преводени од Влатко Вуковиќ и Радич Санковиќ. Во битката силите на Босна им нанела пораз на Осмнлиите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Finkel, Caroline, Osman's Dream, (Basic Books, 2005),20-21.