Аjрат Ишмуратов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ajрат Ишмуратов
Аират Ишмуратов го диригира Лондонскиот симфониски оркестар за време на снимањето на неговиот концерт за пијано на 19 април 2022 година, Лондон, ОК
Аират Ишмуратов го диригира Лондонскиот симфониски оркестар за време на снимањето на неговиот концерт за пијано на 19 април 2022 година, Лондон, ОК
Основни податоци
Роден(а)28 јуни 1973
Казањ, СССР СССР
Жанр(ови)класична музика
Занимање/њадиригент, композитор, кларинетист
Продукциска куќа/ќиChandos records
Мрежно местоwww.airatichmouratov.com

Биографија

 

Ајрат Рафаилович Ишмуратов ( руски: Айрат Рафаилович Ишмуратов, татарски: Айрат Рафаил улы Ишмурат,) роден на 28 јуни 1973 година) е татарски од Волга, роден руски / канадски композитор, диригент и кларинетист на клецмер . Тој e кларинетист на групата Клецмер со седиште во Монтреал, Клецтори[1] и поканет професор на Универзитетот Лавал[2] во Квебек, Канада .

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Klezmer music, Kleztory (2002)
 • Barber, Copland, Britten, Bruch, Kazan Chamber Orchestra La Primavera, Ak Bars (2002)[3]
 • Klezmer, Kleztory, Yuli Turovsky & I Musici de Montreal Chamber Orchestra, Chandos Records (2004)
 • Nomade, Kleztory, Opus Award winner 2007, Amerix (2007)[4]
 • Shostakovich,Weinberg,Ichmouratov, I Musici de Montreal Chamber Orchestra, Analekta (2008)[5]
 • Symphonique, Le Vent du Nord et Quebec Symphony Orchestra, CBC (2010)[6]
 • Carte Postale, Alcan Quartet, ATMA Classique (2011)[7]
 • Beethoven, Violin Concerto (cadenzas by Ichmouratov), Symphony No. 7, Alexandre Da Costa, Taipei Symphony Orchestra, Warner Classics(2013)[8]
 • Arrival, Kleztory, Amerix(2014)
 • Tales from the Dinarides, Michael Bridge, Guillaume Tardif, Kornel Wolak, Wirth Institute (2017)
 • Klezmer Dreams, Andre Moisan, Jean Saulnier and Molinari Quartet,ATMA Classique (2017)[9]
 • Nigun, Kleztory, Amerix (2017)[10]
 • Melodies of Nations, Romic – Moynihan Duo, Hedone Records (2017)
 • Letter From an Unknown Woman, Three Romances for Viola, Concerto Grosso No. 1 – Belarusian State Chamber Orchestra, Evgeny Bushkov – Chandos (2019)[11]
 • Youth' Overture, Maslenitsa Overture, Symphony, Op.55 'On the Ruins of an Ancient Fort' – Orchestre de la Francophonie, Jean-Philippe Tremblay – Chandos (2020)[12]
 • Momentum, Kleztory - Chandos (2020)[13]
 • Julia MacLaine, Preludes - Analekta (2022)[14]
 • Ichmouratov: Viola Concerto No.1 / Piano Concerto – London Symphony Orchestra, Airat Ichmouratov conductor – Chandos (2023)[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Irwin Block (13 April 2014). „The Senior Times; CD review Kleztory“. Montreal: The Senior Times. Посетено на 2015-08-07.
 2. „Accueil“. www.mus.ulaval.ca (француски). 2023-06-22. Посетено на 2023-09-01.
 3. „Barber,Copland ,Britten,Bruch/ Discography, La Primavera, Kazan Chamber Orchestra“. Kazan, Russia: la-primavera.org. 11 December 2002. Архивирано од изворникот на 2016-02-26. Посетено на 2015-08-09.
 4. „Kleztory releases“. Montreal, Quebec, Canada: Kleztory .com. Посетено на 2015-08-09.
 5. „Shostakovich,Weinberg,Ichmouratov / I Musici de Montreal; Yuli Turovsky“. Toronto, Ontario, Canada: www.thewholenote.com. Посетено на 2023-04-09.
 6. „Le Vent du Nord Symphonique (in French)“. Montreal, Quebec, Canada: archambault.ca. 16 November 2012. Архивирано од изворникот на 2015-11-24. Посетено на 2015-08-09.
 7. „discography/ Carte Postale“. Montreal, Quebec, Canada: quatuoralcan.com. Архивирано од изворникот на 2015-09-15. Посетено на 2015-08-09.
 8. „Beethoven Violin Concerto with klezmer cadenzas by Ichmouratov“. USA: lwarnerclassics.com. 1 August 2013. Архивирано од изворникот на 2015-11-24. Посетено на 2015-09-03.
 9. „Klezmer Dreams, Andre Moisan, Jean Saulnier and Molinari Quartet“. Canada: www.thewholenote.com. 31 October 2017. Посетено на 2017-12-31.
 10. „Nigun, Kleztory“. Canada: ledevoir.com. 17 March 2017. Посетено на 2017-12-31.
 11. „Ichmouratov: Orchestral Works Orchestral & Concertos Chandos“. Chandos Records. Посетено на 2023-09-01.
 12. „Ichmouratov; Overtures/Symphony Orchestral & Concertos Chandos“. Chandos Records. Посетено на 2023-09-01.
 13. „Kleztory - Momentum Chandos“. Chandos Records. Посетено на 2023-09-01.
 14. „Julia MacLaine's 'Preludes' Mixes Bach and Contemporary Cello Works“. Strings Magazine (англиски). 2022-04-04. Посетено на 2023-09-01.
 15. „Ichmouratov: Viola Concerto No.1/Piano Concerto Strings Piano Chandos“. Chandos Records. Посетено на 2023-09-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]