Прејди на содржината

Африканска млечка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканска млечка
Наполно развиена африканска млечка
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Малпигиовидни
Семејство: Млечки
Род: Млечки
Вид: Африканска млечка
Научен назив
Euphorbia trigona
Mill.

Африканска млечкa (науч. Euphorbia trigona) — вид на цветно растение од семејството на млечките (Euphorbiaceae) кое потекнува од Средна Африка. Нешто вообичаено во одгледувањето како домашно растение или како жива ограда, видот е еден од млечките со сочни стебла и гранки како приспособување на сушните клими.

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа сочна грмушка има исправено стебло и многу гранки кои исто така растат нагоре. Стеблото и гранките можат да имаат две или три страни. Самото стебло е темно зелено со светло зелени обрасци во облик на буквата V. Трњето од 5 мм се појавува во пар на гребените на стеблото. Листовите во облик на капка растат помеѓу двата трна на секој гребен. Растението никогаш не било познато дека цвета,[1][2] и веројатно е хибрид.[2]

Одгледување[уреди | уреди извор]

Африканската млечка може да издржи кратки ниски температури до −3 °C (27 °F). Претпочита песочна почва, но може да се справи со повеќето видови на добро исцедена почва. Може лесно да се искорени од исечоците на стеблото, ако се остави да се исуши 3-7 дена пред садењето за да може да формира калус и да не изгние. Расте до висина од 1.5-3 м.

Хемија[уреди | уреди извор]

Како и кај многу други видови од родот млечки, латексот од растението е отровен и може да предизвика иритација на кожата.[2] Тоа е растение без штетници. Проблем со кој се соочуваат некои тригони е тоа што тие се подложни на паѓање кога целосно ќе пораснат поради нивниот плиток и мал коренов систем.[3]

Употреба[уреди | уреди извор]

Растението е познато само во човечкото одгледување и најчесто е одгледувано како домашно растение.[2] Се користи како обредно растение и жива ограда во Габон.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. James Cullen, Sabina G. Knees, H. Suzanne Cubey. The European Garden Flora Flowering Plants: A Manual for the Identification of Plants Cultivated in Europe, Both Out-of-Doors and Under Glass. Cambridge University Press, 2011. стр. 498. ISBN 9780521761550
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Medicinal Plants, Volume 1. PROTA, 2008. стр. 260. ISBN 9789057822049
  3. FLEURS TROPICALES DES JARDINS D'AFRIQUE, Miller, Euphorbia trigona, „Euphorbia trigona - fleurs d'afrique“. Архивирано од изворникот на 11 март 2016. Посетено на 30 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]