Аума-Вајдатал (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аума-Вајдатал (германски: Auma-Weidatal) била општинска заедница во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Аума. Општинската заедница била распуштена на 1 декември 2011, кога нејзините составни општини биле припоени кон градовите Аума-Вајдатал (создаден на истиот датум) и Цојленрода-Трибес.

Општинската заедница Аума-Вајдатал се состоела од следниве општини:

  1. Аума
  2. Браунсдорф
  3. Герен-Делен
  4. Меркендорф
  5. Зилберфелд
  6. Штајц
  7. Вибелсдорф
  8. Цаделсдорф

Координати: 50°42′00″ N; 11°54′00″ E / 50.700° СГШ; 11.900° ИГД / 50.700; 11.900