Прејди на содржината

Герен-Делен

Координати: 50°43′N 12°1′E / 50.717° СГШ; 12.017° ИГД / 50.717; 12.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Герен-Делен
Градски дел во Аума-Вајдатал
Црква во Делен
Црква во Делен
Црква во Делен
Герен-Делен во рамките на Германија
Герен-Делен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Аума-Вајдатал
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 333 м
Население 143  (31 декември 2010)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07950
Повик. бр. 036622
Координати 50°43′N 12°1′E / 50.717° СГШ; 12.017° ИГД / 50.717; 12.017

Герен-Делен (германски: Göhren-Döhlen) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Аума-Вајдатал.