Вибелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вибелсдорф
Градски дел во Аума-Вајдатал
Вибелсдорф is located in Германија
Вибелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Аума-Вајдатал
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 396 м
Население 259  (31 декември 2010)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07950
Повик. бр. 036626
Координати 50°43′N 11°57′E / 50.717° СГШ; 11.950° ИГД / 50.717; 11.950Координати: 50°43′N 11°57′E / 50.717° СГШ; 11.950° ИГД / 50.717; 11.950

Вибелсдорф (германски: Wiebelsdorf) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од градот Аума-Вајдатал.