Меркендорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меркендорф
Градски дел во Цојленрода-Трибес
Merkendorf 2009 (aka).jpg
Грб на Меркендорф
Меркендорф (Тирингија) во рамките на Германија
Меркендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Цојленрода-Трибес
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 375 м
Население 290  (31 декември 2010)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07950
Повик. бр. 036626
Координати 50°41′24″N 11°58′22″E / 50.69000° СГШ; 11.97278° ИГД / 50.69000; 11.97278Координати: 50°41′24″N 11°58′22″E / 50.69000° СГШ; 11.97278° ИГД / 50.69000; 11.97278

Меркендорф (германски: Merkendorf) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од градот Цојленрода-Трибес.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]