Браунсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браунсдорф
Градски дел во Аума-Вајдатал
Црква во Браунсдорф
Црква во Браунсдорф
Браунсдорф is located in Германија
Браунсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Аума-Вајдатал
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 402 м
Население 230  (31 декември 2010)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07955
Повик. бр. 036482
Координати 50°44′N 11°55′E / 50.733° СГШ; 11.917° ИГД / 50.733; 11.917Координати: 50°44′N 11°55′E / 50.733° СГШ; 11.917° ИГД / 50.733; 11.917

Браунсдорф (германски: Braunsdorf) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од градот Аума-Вајдатал.