Штајц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајц
Градски дел во Аума-Вајдатал
Штајц во рамките на Германија
Штајц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Аума-Вајдатал
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 365 м
Население 278  (31 декември 2010)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07950
Повик. бр. 036622
Координати 50°43′N 12°0′E / 50.717° СГШ; 12.000° ИГД / 50.717; 12.000Координати: 50°43′N 12°0′E / 50.717° СГШ; 12.000° ИГД / 50.717; 12.000

Штајц (германски: Staitz) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од градот Аума-Вајдатал.