Аума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аума
Градски дел во Аума-Вајдатал
Грб на Аума
Аума во рамките на Германија
Аума
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Аума-Вајдатал
Основни податоци
Површина 31 км2
Надм. височина 394 м
Население 3.033  (31 декември 2010)
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07955
Повик. бр. 036626
Портал auma-stadt.de
Координати 50°42′N 11°54′E / 50.700° СГШ; 11.900° ИГД / 50.700; 11.900Координати: 50°42′N 11°54′E / 50.700° СГШ; 11.900° ИГД / 50.700; 11.900

Аума (германски: Auma) — град и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Аума-Вајдатал. Се наоѓа 24 километри југозападно од Гера.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]