Цаделсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цаделсдорф
Градски дел во Цојленрода-Трибес
Цаделсдорф is located in Германија
Цаделсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Цојленрода-Трибес
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 347 м
Население 140  (31 декември 2010)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07937
Повик. бр. 036628
Координати 50°39′58″N 11°56′28″E / 50.66611° N; 11.94111° E / 50.66611; 11.94111Координати: 50°39′58″N 11°56′28″E / 50.66611° N; 11.94111° E / 50.66611; 11.94111

Цаделсдорф (германски: Zadelsdorf) е село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од градот Цојленрода-Трибес.