Прејди на содржината

Зилберфелд

Координати: 50°40′33″N 11°57′38″E / 50.67583° СГШ; 11.96056° ИГД / 50.67583; 11.96056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилберфелд
Градски дел во Цојленрода-Трибес
Зилберфелд
Зилберфелд
Зилберфелд
Зилберфелд во рамките на Германија
Зилберфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Град Цојленрода-Трибес
Основни податоци
Површина 2 км2
Надм. височина 403 м
Население 104  (31 декември 2010)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07937
Повик. бр. 036628
Координати 50°40′33″N 11°57′38″E / 50.67583° СГШ; 11.96056° ИГД / 50.67583; 11.96056

Зилберфелд (германски: Silberfeld) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од градот Цојленрода-Трибес.