Прејди на содржината

Артур Едингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сер Артур Едингтон
Артур Стенли Едингтон (1882–1944)
Роден(а)Arthur Stanley Eddington
28 декември 1882(1882-12-28)
Кендал, Вестморланд, Англија
Починал(а)22 ноември 1944(1944-11-22) (возр. 61)
Кембриџ, Кембриџшир, Англија
ЖивеалиштеАнглија
НационалностАнгличанец
Полињаастрофизика
УстановиКембрички универзитет
ОбразованиеМанчестерски универзитет
Кембрички универзитет
МенториРоберт Алфред Херман
ДокторандиЛесли Комри
Џералд Мертон
Г.Л. Кларк
Сесилија Пејн-Гапошкин
Субраманијан Чандрасекар[1]
Херман Бонди
Познат поЕдингтонова граница
Едингтонов број
Едингтон–Дираков број
Едингтон–Финкелштајнови координати
Влијание одХорас Ламб
Артур Шустер
Џон Вилијам Грахам
Поважни наградиКралско друштвоКралски медал (1928)
Смитова награда (1907)
КАД Златен медал (1924)
Хенри Драперов Медал (1924)
Брусов медал (1924)
Ниж витез (1930)
Орден за заслуги (1938)

Артур Стенли Едингтон (англиски: Arthur Eddington 28 декември 1882 – 17 ноември 1944)[2] — британски астроном, физичар и математичар на почетокот од XX век чии најголеми успеси се во полето на астрофизиката.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Артур ЕдингтонПроект „Математичко родословие“ (англиски)
 2. doi:10.1098/rsbm.1945.0007
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Дела од Arthur Stanley Eddington на проектот „Гутенберг“
 • Дела од или за Артур Едингтон на Семрежниот архив
 • Sir Arthur Stanley Eddington на Find a Grave (англиски)
 • Trinity College Chapel
 • Arthur Stanley Eddington (1882–1944) Архивирано на 21 декември 2005 г.. University of St Andrews, Scotland.
 • Quotations by Arthur Eddington
 • Arthur Stanley Eddington Архивирано на 1 мај 2015 г. The Bruce Medalists.
 • Russell, Henry Norris, "Review of The Internal Constitution of the Stars by A.S. Eddington". Ap.J. 67, 83 (1928).
 • Durham, Ian T., "Eddington & Uncertainty". Physics in Perspective (September – December). Arxiv, History of Physics.
 • Kilmister, C. W. (1994). Eddington's search for a fundamental theory. Cambridge Univ. Press. ISBN 0-521-37165-1.
 • Experiments of Sobral and Príncipe repeated in the space Архивирано на 28 септември 2007 г. project in proceeding in fórum astronomical.
 • Оконор, Џон Џ. и Едмунд Ф. Робертсон. „Артур Едингтон“ - Архив „Историја на математиката“ на MacTutor (англиски)