Прејди на содржината

Анџело Коломбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анџело Коломбо
Лични податоци
Полно име Анџело Коломбо
Роден на 24 февруари 1961(1961-02-24)(63 г.)
Роден во Мецаго, Италија
Висина 1.72 m
Позиција среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1979–1984 Монца Монца 108 (4)
1984–1985 Авелино 30 (6)
1985–1987 Удинезе Удинезе 51 (1)
1987–1990 Милан Милан 77 (7)
1990–1992 Бари Бари 26 (2)
1994–1995 Маркони 17 (2)
Вкупно 309 (22)
Репрезентација
1988 Италија 21 5 (0)
Тренер на екипи
2009 Монтебелуна
2010–2011 Карпенедоло
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Анџело Коломбо (роден на 24 февруари 1961 година) — поранешен италијански фудбалер кој играл за Милан како играч од средниот ред и бил дел од нивните победи во европските купови во 1989 и 1990 година. Денес е скаут за клубот. [1]

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Анџело Коломбо ја започнал својата кариера во Монца во 1979 година во младинскиот тим, на 13-годишна возраст, а подоцна го имал своето професионално деби со клубот во Серија Б. Во 1984 година, тој бил купен од тимот на Авелино на Пјерпаоло Марино, и тој го имал своето деби во Серија А со клубот на 16 септември 1984 година, во ремито 0-0 на домашен терен против Рома.

Следната сезона, тој преминал во Удинезе, во 1985 година, а во 1987 година, биле купен од Милан, под раководство на менаџерот Ариго Саки, правејќи го своето клубско деби во Купот на Италија на 23 август 1987 година, во победата од 5-0 над Бари. Уживал во успешните три сезони со Милан, освојувајќи ја титулата во Серија А 1987-88, Суперкупот на Италија во 1988 година, последователни европски купови (1988-89 и 1989-90), како и Интерконтиненталниот куп 1989 и Европскиот 1989 година и Суперкупот, со неговиот последен настап во победата на Милан со 1–0 над Бенфика во финалето на Европскиот куп 1990 година на 23 мај; вкупно тој одиграл 115 настапи за клубот помеѓу 1987 и 1990 година, постигнувајќи 7 гола, од кои сите во неговите 77 настапи во Серија А со клубот.

Во 1990 година, тој се преселил во Бари, на барање на Салвемини, за да го замени Карбоне, кој неодамна бил купен од неговиот поранешен клуб Милан. Во 1992 година, тој го напуштил клубот, привремено повлекувајќи се од фудбалот, иако во 1994 година се вратил во фудбалот, потпишувајќи за австралиската Маркони Сталионс, со која ја завршил кариерата по сезоната 1994-1995. [2] [3]

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]

Иако никогаш немал натпревар за сениорската репрезентација на Италија, [4] Коломбо играл за репрезентацијата на Италија до 21 година на Летните олимписки игри 1988 година, каде што стигнале до полуфиналето, завршувајќи го турнирот на четвртото место.

Стил на игра

[уреди | уреди извор]

Коломбо бил способен да игра и како широк среден бек на двете крила (иако обично бил распореден на десно) и во центарот како дефанзивен играч за врска. Иако не бил особено плоден, талентиран или вешт од техничка гледна точка, тој бил познат по тоа што бил брз, решителен, несебичен и енергичен тимски играч, кој често бил вклучен во градењето на напаѓачките игри на тимот. Сепак, тој особено се истакнал по својата издржливост, истрајност, интелигенција, напаѓачко движење и дефанзивна стапка на работа, како и неговите способности за освојување топка, што го направило клучен играч во легендарниот Милан на Саки во доцните 80-ти, што му овозможило да придонесе на двата краја на теренот. Заедно со неговиот партнер Албериго Евани на спротивното крило, тој честопати имал задача да ги покрие одбранбено сериите на напаѓачките бекови на Милан, имено Мауро Тасоти на десната страна, додека неговите одбранбени вештини исто така му овозможиле да формира силно партнерство со колегите. држејќи го играчот од средниот ред Франк Рајкард во средниот ред. Самиот Саки еднаш дури го опишал Коломбо како „тактички поважен од Марадона“. Покрај неговите квалитети како играч, тој се истакнувал и по долгата руса коса. [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

Менаџерска кариера

[уреди | уреди извор]

По пензионирањето, Коломбо бил тренер на младинската екипа на Милан пет години, а подоцна станал нивни координатор уште четири години, а потоа и скаут за тимот. На 26 јануари 2009 година, тој потпишал договор со тренерот на Монтебелуна во Серија Д, заменувајќи го Џанфранко Боргато и го спасил тимот од испаѓање во плеј-офот против Сома.

Во мај 2010 година, тој го презел водството на Карпенедоло за време на плеј-офот на Лега Про Втора дивизија 2009-10 против Виласидрезе, кој завршил со испаѓање на клубот во Серија Д на крајот од сезоната. Следната сезона, тимот бил поразен во плеј-офот во Серија Д против Мобилиери Посако, но тимот не бил исфрлен во Лигата на Ечеленца, бидејќи биле повторно извлечени. На 30 октомври 2011 година, Коломбо бил отпуштен, бидејќи тимот бил втор последен во сезоната 2011-12 во Серија Д. [12]

Милан [2]

 1. „Angelo Colombo“. magliarossonera.it (Italian). Посетено на 22 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. 2,0 2,1 „Angelo Colombo“. pianeta-calcio.it (Italian). Архивирано од изворникот на 2018-10-26. Посетено на 22 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)"Angelo Colombo" Архивирано на 26 октомври 2018 г.. pianeta-calcio.it (in Italian). Retrieved 22 April 2015.
 3. „Angelo Colombo – Carriera, Giocatore, Allenatore“. altervista.org (Italian). Посетено на 22 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)"Angelo Colombo – Carriera, Giocatore, Allenatore". altervista.org (in Italian). Retrieved 22 April 2015.
 4. „Miraggi Azzurri: 11 campioni senza Nazionale“ (италијански). Storie di Calcio. 5 September 2019. Посетено на 19 November 2022.
 5. „Accadde oggi Angelo Colombo“. www.udinese.it (италијански). Посетено на 19 November 2022.
 6. „The Immortals exclusive extract: Colombo's butler“. Football Italia. 2 November 2021. Посетено на 19 November 2022.
 7. „Il Milan di Arrigo Sacchi, la squadra perfetta che incantò l'Europa“. Eurosport (италијански). 20 March 2020. Посетено на 19 November 2022.
 8. „Il Milan di Arrigo Sacchi contro il Barcellona di Pep Guardiola: chi è il più forte?“ (италијански). 90min.com. 10 June 2019. Архивирано од изворникот на 2022-11-19. Посетено на 19 November 2022.
 9. Camedda, Paolo (1 April 2022). „Arrigo Sacchi, il 'Profeta di Fusignano' che ha rivoluzionato il calcio italiano: dal grande Milan alla Nazionale“ (италијански). www.goal.com. Посетено на 19 November 2022.
 10. Wilson, Jonathan (19 April 2011). „Jonathan Wilson: Barcelona 2011 vs. AC Milan 1990“. Sports Illustrated. Посетено на 19 November 2022.
 11. Barker, Matt (28 October 2016). „Milan '88: The inside story of Sacchi's all-conquering kings, as told by them“. fourfourtwo.com. Посетено на 19 November 2022.
 12. Luca Canini. „Carpendolo: ora tocca a Colombo“. bresciaoggi.it (Italian). Посетено на 22 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]