Андраш Хегедуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андраш Хегедуш
Андраш Хегедуш во 1955 г.
45. Премиер на Унгарија
На должноста
18 април 1955 – 24 октомври 1956
Претходник Имре Наѓ
Наследник Имре Наѓ
Лични податоци
Роден(а) 31 октомври 1922(1922-10-31)
Силзаркани,  Унгарија
Починал(а) 23 октомври 1999(1999-10-23) (возр. 76)
Будимпешта,  Унгарија
Националност Унгарец
Партија Комунистичка партија на Унгарија,
Унгарска работничка партија,
Унгарска социјалистичка работничка партија

Андраш Хегедуш (унгарски: András Hegedüs; 31 октомври 1922 - 23 октомври 1999) бил комунистички политичар на Унгарија, кој бил претседател на Советот на министри од 1955 до 1956 година. Тој избегал во Советскиот Сојуз на 28 октомври, на петтиот ден од Унгарската револуција од 1956 година, но се вратил во 1958 година и предавал социологија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Андраш Хегедуш потекнувал од сиромашно семејство, го завршил средното училиште во Шопрон на Евангелската академија. Хегедуш првпат се вклучил во подземното комунистичко движење за време на универзитетските години кога студирал инженерство на Техничкиот универзитет во Будимпешта во 1942 година. Тој не бил во можност да ги заврши студиите и бил ставен на домашен притвор во август 1944 година две години, но успеал да избега на крајот на ноември. Тој станал дел од привремената влада на 24 јуни 1945 година.

1945-1990[уреди | уреди извор]

Во 1947 година се оженил со Зузана Хезел; имале шест деца. Од 1948 година Хегедуш е вклучен во унгарската работна народна партија со можност на крајот да ја преземе водечката улога. Од почетокот на 1950-тите, тој зел бројни министерски портфолија и служел како премиер од 18 април 1955 до 24 октомври 1956 година. Хегедуш имал 32 години за време на неговото назначување, со што стана најмладиот премиер во историјата на Унгарија.

По потпишувањето на документот, барајќи советски трупи за помош за време на револуцијата на 24 октомври, владата и луѓето со големо мнозинство го поддржаа предавањето на власта на Имре Наѓ. Тој станал најомразен човек во Унгарија и му било советувано да избега од страна на советскиот амбасадор Јури Андропов во Советскиот Сојуз, заедно со другите унгарски тврдокорници како Ерне Гере. Во Москва, работел како дел од одделот за филозофија на Советската академија на науки помеѓу 1957 и 1958 година. Во ноември 1956, привремениот комитет на Комунистичката партија го избкрала од партијата, но од септември 1958 година тој можел да се врати дома.

Од крајот на 1950-те имал бројни академски статии и работел во различни истражувачки институти: 1958-61: Економски институт на Унгарската академија на науките 1961-63: Централен институт за статистика 1963-68: Основан и раководен од Институтот за истражување на социологијата ХАС 1966: Карл Маркс Економски универзитет 1968-73: Индустриски студии

Во 1968 година тој се спротивстави на инвазијата на Варшавскиот договор на Чехословачка за време на Прашката пролет. Тој бил отпуштен од својата позиција во Институтот за истражување на социологијата, а подоцна во 1973 година бил исклучен од Комунистичката партија за неговите различни политички и идеолошки ставови. Тој станал пензионер од 1975 до 1982 година, кога му било дозволено да предава на Економскиот универзитет.

Политички канцеларии
Претходоник   на
Ференц Ердеи
Министер за земјоделство на Унгарија
1953-1954
Наследен од
Ференц Ердеи
Претходоник   на
Имре Наѓ
Премиер на Унгарија
1955-1956
Наследен од
Имре Наѓ