Ференц Ердеи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ференц Ердеи  (24 декември 1910 година – 11 мај 1971) е унгарски политичар, кој служел како министер за Внатрешни работи во неофицијалната привремена влада на чело со Бела Миклош. По советската окупација на Унгарија, оваа влада официјално добила власт во март 1945 година.

Комунистички период[уреди | уреди извор]

Под комунистичка власт, Ердеи служел како министер за земјоделство во 1949-53. Како министер тој бил одговорен за повеќето земјоделски случаи во селата на Унгарија. Во јули 1953 година тој бил прогласен за министер за правда.[1]

Револуцијата од 1956[уреди | уреди извор]

Ердеи станал заменик-премиер за време на Унгарската револуција во 1956 година, и исто така бил еден од водачите на унгарската делегација кои неуспешно преговарале со Советскиот Сојуз. На 3 ноември тој бил уапсен заедно со министерот за одбрана Пал Малетер, но по неколку недели Ердеи бил ослободен поради интервенција од страна на Јанос Кадар.

Подоцнежни објави[уреди | уреди извор]

Во 1957 година тој станал генерален секретар на унгарската Академија на Науки. Тој бил награден со Кошутовата награда двапати, во 1948 година и 1962 година. Тој, исто така бил назначен за генерален секретар на Националниот совет на фронтот на патриоти помеѓу 1964 и 1970 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hungarian Biographical Dictionary (in Hungarian) Retrieved 4 July 2017.