Прејди на содржината

Али Бабаџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Али Бабаџан
Вице-премиер на Турција
На должноста
Стапил
1 мај 2009
Служи со Келил Чичек и Булент Арниџ
Претходник Назим Екрен
Министер за надворешни работи
На должноста
29 август 2007 – 1 мај 2009
Претходник Абдула Ѓул
Наследник Ахмет Давутоглу
State Minister for Economic Affairs
На должноста
18 ноември 2002 – 29 август 2007
Претходник Масум Туркер
Наследник Мехмет Шимшек
Лични податоци
Роден(а) 4 април 1967(1967-04-04)(57 г.)
Анкара, Турција
Партија Партија на развојот и правдата
Сопружник Улку Зејнеп Бабакан(1995)
Деца Мустафа Керем, Фатма Дилара, Хилми Емир
Установа Блискоисточен технички универзитет
Вероисповед ислам

Али Бабаџан (роден на 10 ноември 1967 во Анкара) е турски политичар.

Бабаџан завршил на Анкарскиот колеџ во текот на 1985 година со одличен успех.[1]. Своето образование го продолжил во Блискоисточниот универзитет во Анкара кој истиот го завршил во 1989 година. По ова, својата образовна кариера ја продолжил во САД.

На 29 август 2007 година бил избран за министер за внатрешни работи на Република Турција во владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган. На 1 мај 2009 година бил назначен за заменик премиер на Турција.

Тој го наследил Абдула Ѓул, кој станал претседател на Турција. Пред да биде назначен на оваа функција, тој бил министер за финансии како најмлад микнистер во тоа време.

  1. „Başbakan ve bakanların özgeçmişleri“ (турски). Ntvmsnbc.com. 3 September 2007. Посетено на 13 January 2011.