Александар Карелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Карелин
Александар Карелин во 2013 година
Лични податоци
НационалностРусин
Роден(а)19 септември 1967(1967-09-19)(56 г.)
Новосибирск, СССР
Висина&100000000000001930000001,93 м[1]
Спорт
СпортБорење
КлубДинамо Новосибирск
ТренерВиктор Кузнецов[2]

Александар Карелин (руски: Александр Александрович Карелин; роден на 16 септември 1967 во Новосибирск) — поранешен советски и руски борач, Херој на Руската Федерација. Има повеќе прекари како: „Руска мечка[3], „Руски Кинг-Конг[4], „Александар Велики“ и „Експеримент“. Карелин се смета за најуспешниот борач во грчко-римски стил на сите времиња[2][5][6]. Карелин освоил златни медали на Олимписките игри во 1988, 1992 и 1996 година под друго знаме (Советски Сојуз, Обединета екипа и Русија) и сребрен медал на Олимписките игри во 2000 година. Неговиот рекорд за борење е 887 победи и два порази[7][8]. Карелин бил носител на национално знаме на три последователни Олимпијади: во 1988 за Советскиот Сојуз, во 1992 за Обединета екипа, а во 1996 година за Русија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aleksandr Karelin Архивирано на 20 ноември 2008 г.. sports-reference.com
  2. 2,0 2,1 Карелин Александр Александрович Архивирано на 31 март 2019 г.. Russian Wrestling Federation
  3. „Aleksandr Karelin, Wrestler, Law-maker and More“. Voice of Russia. 25 March 2009.
  4. „Forget the Russian Bear: Meet Russian King Kong“. Los Angeles Times. 24 July 1996.
  5. Greco-Roman wrestling. Encyclopædia Britannica Online.
  6. „Karelin loses first-ever international match“. Summer Olympics 2000. Static.espn.go.com. 27 September 2000. Архивирано од изворникот на 22 February 2008.
  7. "Alexander Karelin" in The World's Five Greatest Athletes No One Knows Архивирано на 29 декември 2016 г.. drjudd.ne
  8. In 1987 he lost to Igor Rostorotsky (1–0) and to Rulon Gardner in 2000 (1–0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]