Адам Боднар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адам Боднар
7-ми Омбудсман за правата на граѓаните
На должноста
9 Септември 2015 – 15 Јули 2021
Претседател Анджеј Дуда
Премиер Ева Копач
Беата Шидло
Матеуш Моравиецки
Претходник Ирена Липович
Наследник Marcin Wiącek (по осум дена слободно работно место)
Лични податоци
Роден(а) 6 јануари 1977(1977-01-06)(47 г.)
Трзебијатов
Деца 2
Образование Универзитет во Варшава
Централен европски универзитет, Будимпешта
Професија Адвокат, активист за човекови права
Награди Спомен награда на Торолф Рафто (2018)
Награда за владеење на правото (2019)
Орден на Легија на честа (2020)

Адам Пјотр Боднар (полски: Adam Piotr Bodnar, роден на 6 јануари 1977 година) е полски адвокат, едукатор и активист за човекови права. Тој бил полски омбудсман за правата на граѓаните од 2015 до јули 2021 година.[1]

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Во 2000 година дипломирал право на Универзитетот во Варшава, а во 2001 година магистрирал правни науки во областа на компаративното уставно право на Централноевропскиот универзитет во Будимпешта .[2] Тој, исто така, завршил курс по европско право во коорганизација со Универзитетот во Кембриџ, како и американско право во коорганизација со Универзитетот во Флорида на Правниот факултет и администрацијата на Универзитетот во Варшава.[3] Во 2006 година, тој добил докторат на Универзитетот во Варшава врз основа на неговата дисертација со наслов Повеќестепено државјанство во европската уставна сфера .[4] Во 2019 година, тој се здобил со хабилитација во неговата Алма Матер.

Работел како доцент на Катедрата за човекови права на Правниот и управен факултет на Универзитетот во Варшава, како и академски професор на Универзитетот за општествени и хуманистички науки SWPS во Варшава.[5]

Во 1990-тите соработувал со антирасистичката фондација „Никогаш повторно“.[6] До 2004 година работел во адвокатската канцеларија Weil, Gotshal & Manges. Потоа станал член на Хелсиншката фондација за човекови права (полски: Helsińska Fundacja Praw Człowieka ). Во 2008 година работел како експерт во Агенцијата за фундаментални права на Европската унија (FRA), каде специјализирал за почитување на човековите права во Полска.[7] Во 2010 година е назначен за заменик директор на Хелсиншката фондација за човекови права. Тој исто така служел како претседател на Фондацијата Паноптикон, како и директор на Здружението Збигњев Холда.[8] Бил и член на одборот на директори на Фондот на ОН за жртви на тортура. Во 2011 година тој бил награден со Наградата за толеранција од полските ЛГБТ организации, а во 2013 година добил стипендија во рамките на програмата за стипендија за германската Маршалска меморија.[2]

Во 2015 година, тој бил назначен за полски омбудсман откако доби поддршка од Граѓанската платформа, Демократската левичарска алијанса и Полската народна партија .[9] За време на неговиот мандат, тој извел голем број локални власти пред суд за нивното воведување на контроверзните зони без ЛГБТ,[10] што наишло на критики од владејачката конзервативна партија Право и правда .[11] Во 2018 година му била доделена Меморијалната награда Торолф Рафто за промоција на основните човекови права на интелектуална и политичка слобода.[12]

Во 2019 година, му била доделена наградата за владеење на правото, доделена од Проектот за правда на светот за неговите „извонредни напори во зајакнувањето на владеењето на правото во тешки околности“.[13] Наградата му ја посветил на Карол Моџелевски .[14] Истата година ја добива наградата за човечко достоинство од Фондацијата Роланд Бергер ; сепак, тој ја одбил наградата мотивирајќи ја неговата одлука со нацистичкото минато на таткото на основачот на наградата.[15] Во септември 2020 година, тој бил одликуван со францускиот Орден на Легијата на честа за чување на граѓанските права и вредности во Полска.[16] Боднар се појавил на настани на водечки универзитети, вклучително и на Јеил.[17]

Петгодишниот мандат на Боднар истече во септември 2020 година [18] Двата дома на полскиот парламент ( Сејмот и Сенатот ) не можеле да се договорат за наследник.[18] На 15 април 2021 година, Уставниот трибунал донел одлука дека тој треба да остане на функцијата најмногу уште три месеци.[18][19][20]

Избрани публикации[уреди | уреди извор]

 • Новиот уставен закон на Европската унија. Германски и полски перспективи (соавтор), Спрингер, Берлин 2003 година.
 • Вовед во полското право (соавтор со Станислав Франковски), Kluwer Law International, Хаг 2005 година.
 • Przekonania moralne władzy publicznej a wolność jednostki. Materiały z konferencji z dnia 23 stycznia 2006 р. (соавтор), Zakład Praw Człowieka. Wydział Prawa i Administracji. Универзитетот во Варшава, Варшава 2007 година.
 • Obywatelstwo wielopoziomowe. Статус jednostki w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej , Wydawnictwo Sejmowe, Варшава 2008 година.
 • Orientacja seksualna i tożsamość płciowa. Aspekty prawne i społeczne (соавтор), Instytut Wydawniczy EuroPrawo, Варшава 2009 година.
 • Факт наспроти. Опинија. Rozważania na Kanwie Spray Michnik vs. Зибертович. Materiały z konferencji zorganizowanej przez Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w dniu 26 март 2009 година , Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Варшава 2010 година.
 • Pr@wo w sieci. Korzyści czy zagrożenia dla wolności słowa? Materiały z konferencji zorganizowanej przez Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w dniu 11 мај 2009 година (соавтор), Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Варшава 2010 година.
 • Wolność słowa w prasie lokalnej. Prasa lokalna a normaly ochrony konkurencji i pluralism medialny. Materiały z konferencji zorganizowanej przez Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w dniu 29 października 2009 roku (соавтор), Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Варшава 2010 година.
 • Postępowania dyscyplinarne w wolnych zawodach prawniczych – модел ustrojowy и praktyka. Materiały z konferencji z dnia 5 marca 2012 р. (соавтор), Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Варшава 2013 година.
 • Listy od przyjaciół. Księga pamiątkowa dla Profesora Wiktora Osiatyńskiego (уредник), Helsińska Fundacja Praw Człowieka и Фондации Отворено општество, Варшава 2015 година.
 • Ochrona praw obywatelek i obywateli Unii Europejskiej. 20 lat – osiągnięcia i wyzwania na przyszłość (соавтор), Волтерс Клувер, Варшава 2018 година.
 • Wpływ Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na funkcjonowanie biznesu (соавтор), Волтерс Клувер, Варшава 2016 година.
 • Wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Polsce. Wymiar instytucjonalny , Волтерс Клувер Полска, Варшава 2018 година,ISBN 978-83-8124-542-5 .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Senat zatwierdził wybór Adama Bodnara na nowego rzecznika praw obywatelskich“ (полски). Архивирано од изворникот на 2016-08-13. Посетено на 2016-08-15.
 2. 2,0 2,1 „Dr. Adam Bodnar“. Посетено на 13 August 2020.
 3. „Lista kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich“ (PDF). Посетено на 13 August 2020.
 4. „dr hab. Adam Piotr Bodnar“. Посетено на 13 August 2020.
 5. „Pracownicy“. Архивирано од изворникот на 2020-05-11. Посетено на 13 August 2020.
 6. „Che Guevara z korporacji“. Посетено на 13 August 2020.
 7. „Lista kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich“ (PDF). Посетено на 13 August 2020.
 8. „Lista kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich“ (PDF). Посетено на 13 August 2020.
 9. „Lista kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich“ (PDF). Посетено на 13 August 2020.
 10. „Bodnar nie odpuszcza ws. uchwał anty-LGBT. Skarży wyrok sądu“. Посетено на 13 August 2020.
 11. „Posłowie skrajnie oceniają pracę RPO Adama Bodnara. PiS i Kukiz'15 krytykują, PO i Nowoczesna uważają za wzór“. Посетено на 13 August 2020.
 12. „The 2018 Rafto Prize to Ombudsman Adam Bodnar“. Архивирано од изворникот на 2020-08-23. Посетено на 13 August 2020.
 13. „Dr Adam Bodnar i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich uhonorowani prestiżową Nagrodą Praworządności przez World Justice Project“. Посетено на 13 August 2020.
 14. „Adam Bodnar z nagrodą za obronę praworządności. Zadedykował ją Karolowi Modzelewskiemu“. Посетено на 13 August 2020.
 15. „Bodnar nie przyjmie nagrody Bergera. Ojciec fundatora był nazistą“. Посетено на 13 August 2020.
 16. „Adam Bodnar kawalerem francuskiego Orderu Legii Honorowej“ (полски). Посетено на 2020-09-18.
 17. „Autocratic Legalism in Europe“. October 16, 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17.
 18. 18,0 18,1 18,2 Zalan, Eszter (16 April 2021). „Polish court pushes out critical ombudsman“. EUobserver. Brussels. Посетено на 16 April 2021.
 19. „Polish court rules ombudsman must leave office at term end“. washingtonpost.com. 15 April 2021. Архивирано од изворникот на 19 April 2021. Посетено на 19 April 2021.
 20. „Poland's top court hobbles human rights advocate“. 15 April 2021.