Џузепе Роси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џузепе Роси
Лични податоци
Роден на 1 февруари 1987(1987-02-01)(37 г.)
Роден во Тинек (Њу Џерси), САД
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Слободен играч Слободен играч
Младинска кариера
Клифтон Сталионс
Парма Парма
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2007 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 5 (1)
2006Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 11 (0)
2007Парма Парма 19 (9)
2007-2013 Виљареал Виљареал 136 (54)
2013-2017 Фјорентина Фјорентина 33 (16)
2016Леванте Леванте 17 (6)
2016-2017Селта Селта Виго 18 (4)
2017-2018 Џенова Џенова 9 (1)
Репрезентација
2006-2008 Италија Италија 21 16 (5)
2008-2014 Италија Италија 30 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Џузепе Роси (роден во Тинек на 1 февруари 1987) — италијански фудбалер, напаѓач, кој моментално е без клуб.