Џејмс Босвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејмс Босвел
James Boswell of Auchinleck.jpg
Сер Џошуа Рејнолдс
Портрет на Џејмс Босвел
1785
Роден/а 29 октомври 1740(1740-10-29)
Единбург, Шкотска
Починат/а 19 мај 1795(1795-05-19) (воз. 54 г.)
Лондон, Англија
Занимање Адвокат, биограф, автор
Јазик Англиски
Националност Британец
Универзитет Единбуршки Универзитет
Универзитет во Глазгов
Универзитет во Утрехт
Значајни дела Животот на Џонсон

Џејмс Босвел (29 октомври 1740; Шкотска - 19 мај 1795; Лондон, Англија) бил шкотски пријател и биограф на Семјуел Џонсон. Босвел, го сретнал Џонсон во 1763 година и често го посетувал (1772-1784) правејќи подробни записи во своите дневници за разговорите со Џонсон. Неговото двотомно дело „Животот на Семјуел Џонсон“ (1791) е ценето како една од најубавите англиски биографии. Неговиот „Дневник за патувањето од Хибридите“ (1785) главно е, извештај за патувањето на Џонсон во Шкотска. Болсовите дневници публикувани во ХХ векго претставиле како еден од најголемите светски пишувачи на дневник.

Користена литература[уреди | уреди извор]