Јохана Шпири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јохана Луис Шпири
Johanna Louise Heusser
Zentralbibliothek Zürich - Johanna Spyri - 000006279 2.jpg
Јохана Шпири, околу 1870
Роден/а12 јуни 1827(1827-06-12)
Хирцел, Швајцерија
Починат/а7 јули 1901(1901-07-07) (возр. 74)
Цирих, Швајцарија
Занимањеписателка на кратки приказни, романописец
ЖанрКнижевност за деца, литература за возрасни
Значајни делаХајди

Јохана Луис Шпири (12 јуни 1827 – 7 јули 1901 година) — швајцарска писателка на детски приказни позната по нејзината книга Хајди. Родена е во руралното предградие на Хирцел, Швајцарија. Како дете таа поминала неколку лета во областа околу Хур во Граубинден, местото каде што таа подоцна го користела во нејзините романи.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1852, Јохана Heusser во брак Бернард Spyri. Бернард бил адвокат. Додека живее во градот на Zürich таа почна да пишува за животот во земјата. Нејзиниот прв приказна, Белешка на Vrony е Гроб, која се занимава со жената на живот на семејно насилство, беше објавен во 1880; следната година и понатаму приказни за возрасни и за деца да се појави меѓу нив романот Хајди, за која таа го напиша во четири недели. Хајди е приказната за една осамена девојка која живее со својот дедо во Швајцарските Алпи, и е познат по своите живописни портрет на пејзажот.

Gravesite на Sihlfeld гробишта во Цирих

Во април 2010 година професор во потрага за децата илустрации се најде книга напишана во 1830 година од страна на германски наставник по историја, Херман Adam von Kamp, дека Јохана може да се користи како основа за Хајди. 1830 приказна е насловена Adelheide - das Mädchen vom Alpengebirgeсе преведени, "Аделаида, девојка од Алпите". Двете приказни имаат многу сличности во парцела линија и снимки. Spyri биограф Regine Schindler рече дека тоа е сосема можно дека Јохана може да се запознаени со приказната што израснала во писмен домаќинство со многу книги.[1]

Користена литература:[уреди | уреди извор]

 • Хајди (1880)
 • Cornelli (1892)
 • Erick и Сали (1921)
 • Gritli Деца (1885)
 • Mäzli (1921)
 • Мони Коза-Момче (1897)
 • Рико и Wiseli (1885)
 • Приказната на Светот (1882 година)
 • Toni, Малку Woodcarver (1920)
 • Чичко Тит и на Неговата Посета на Земјата (1913)
 • Вероника И Други Пријатели (1886)
 • Што Сами Пее со Птици (1917)

Нејзините книги се изворно напишани на германски јазик. На преводи на англиски јазик на крајот на 19 век, или на почетокот на 1900-ти, спомене H. A. Melcon (1839-1910), Мари Луис Kirk (1860-1936), Emma Stelter Хопкинс, Луис Брукс, Хелен Б. Дол и на неколку Чарлс Wharton Штркот и Ванеса P. Штркот.

Наводи[уреди | уреди извор]

[Уреди] надворешни врски[уреди | уреди извор]