Филоксенова цистерна

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Филоксенова цистерна
Binbirdirek Sarnıcı
Κινστέρνα Φιλοξένου
Istanbul cistern Binbirdirek.jpg
Податоци
Место Истанбул
Земја Турција


Филоксеновата цистерна (турски:Binbirdirek Sarnıcı) е музеј кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Објектот бил изграден во времето на Византија, најверојатно во 6 век, и претставува втора по големина по Цистерна Базилика. По падот на Константинопол, се повеќе го губела своето значење, скоро била претворена во депонија. Денеска е музеј.