Палата Дафне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на административниот град во Константинопол

Палатата на Дафне (грчки: Δάφνη) се наоѓала во склоп на Големата палата во Константинопол во времето на Византија. Името на палатата дошло според статуата на нимфата Дафне, која била донесена од Рим[1]. Денеска не е познато како изгледала палатата, бидејќи се наоѓала на местото на денешната Султанахмедова џамија.

Наводи[уреди]

  1. Paspates (2004), p. 227

Надворешни врски[уреди]