Форум на Константин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Форум на Константин
Општи информации
Град Истанбул
Земја Турција

Форумот на Константин бил изграден надвор од старите ѕидини на градот Константинопол, денешен Истанбул, Турција. Форумот имал кружна форма и имал две монументални порти од источната и западната страна. Столбот на Константин, кој постои и денес, бил ставен во центарот на ова место.

Во почетокот, на овој столб имало поставено статуа на Константин Велики, но таа паднала во 1106 година во времето на Мануел I Комнин (1143-1180) и била заменета со крст. Според некои извори, форумот бил украсен со антички статуи. Форумот останал во добра состојба до 1204 година, кога градот го зазеле крстоносците и го ограбиле.

Видете исто[уреди]

Надворешни врски[уреди]