Михаил Василевич Ломоносов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
5217-0001-reverse.png

Михаил Василевич Ломоносов (Мишанинско, 19 ноември 1711Петроград, 15 април 1765) бил руски научник, писател, академик и енциклопедист со светски глас.