Евенкија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
RussiaEvenkia2005.png

Евенкија, старо име: Тунгузија (руски: Эвенкийский автономный округ) е федерален субјект на Русија (автономен округ на Краснојарскиот крај). Нејзиниот административен центар е Тура. Со 767,600 км², таа е седма членка по големина; но истовремено најмалку населена (17,697 во 2002). Во 1908 ова било местото на Тунгускиот настан.

По референдумот на 17 април 2005, областите Евенкија и Тајмирија ќе бидат припоени кон Краснојарскиот крај на 1 јануари 2007.

Часовна зона[уреди]

Евенкија се наоѓа во Краснојарската часовна зона (KRAT/KRAST). UTC израмнување: +0700 (KRAT)/+0800 (KRAST).

Административни поделби[уреди]

Реони[уреди]

Евенкискиот автономен окург се состои од следниве реони:

Демографија[уреди]

Население (2002): 17,697.

Етнички групи: Од вкупно 17,697 жители (по попис од 2002) 2 (0.01%) не се имаат искажано. Останатите се од 67 етнички групи: 10,958 етнички руси (62%), 3,802 евенки (21.5%), 991 јакути (5.6%), 550 украинци (3.1%), 211 кети (1.2%), 162 татари (0.91%), 152 хакаси (0.86%), 127 Волгански германци (0.72%) и тн.

Видете исто така[уреди]