Z

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Z (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Zz

Z е дваесет и шесттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /z/, /ts/, /ʒ/ или /dz/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква з.