Прејди на содржината

Tradescantia spathacea

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tradescantia spathacea
Tradescantia spathacea
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Commelinales
Семејство: Commelinaceae
Род: Tradescantia
Вид: T. spathacea
Научен назив
Tradescantia spathacea
О. Сварц
Синоними[1]

Tradescantia spathacea[2][3] или „Мојсеј во лулка“ ― билка од семејството Commelinaceae првпат опишана во 1788 година. Домородна е во Белизе, Гватемала и јужно Мексико (Чијапас, Табаско и полуостровот Јукатан), но широко се одгледува како украсен и одомаќинет во делови на Флорида, Тексас, Хаваи и разни океански острови.[4][5][6]

Опис[уреди | уреди извор]

Украсна сорта на домашни растенија од Tradescantia spathacea која го покажува сложеното соцветување во градите што го дава името „брод лилјана“.

Tradescantia spathacea има месести ризоми и розети од восочни листови во облик на копје. Листовите се темно до металик зелени горе, со сјајна виолетова одоздола. Видот достигнува висина и до 30 см и ширина од 76 мм широк. Тие се зеленобојни растенија. Тие се издржливи во зоните на отпорност 9-12 според скалата во САД и исто така се одгледуваат како украсни домашни растенија. Нејзината сорта 'Sitara' ја добила Наградата за градинарски заслуги на Кралското хортикултурно друштво.[7]

Инвазивност[уреди | уреди извор]

Tradescantia spathacea е одомаќинета во Флорида и Луизијана и е наведена како инвазивен егзотичен вид од категорија II од Советот за егзотични растенија на Флорида. „Ова значи инвазивна егзотика која се зголемила во изобилство или честота, но сè уште не ги променила растителните заедници на Флорида до степенот што го покажуваат видовите од категорија I. Овие видови може да станат рангирани во категорија I доколку се докаже еколошка штета.“[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tradescantia spathacea Sw“. Plants of the World Online. Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. 2017. Посетено на 13 мај 2022.
  2. „ITIS - Report: Tradescantia spathacea“.
  3. „{{{taxon}}}“. Служба за заштита на природните ресурси при USDA — база PLANTS.
  4. Kew World Checklist of Selected Plant Families
  5. Biota of North America Program 2013 county distribution map
  6. Hunt, D. R. 1994. 257.
  7. „AGM Plants July 2021 © RHS – ORNAMENTAL“ (PDF). The Royal Horticultural Society. Посетено на 13 мај 2022.
  8. Florida Exotic Pest Plant Council (2017). „Florida Exotic Pest Plant Council's 2017 List of Invasive Plant Species“ (PDF) (англиски). Посетено на 13 мај 2022.