Supergrass

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперграс
Од лево кон десно: Газ Кумбс, Дени Гофи и Мик Квин; Лондон, 14 март 2008 г.
Животописни податоци
ПотеклоОксфорд, Англија
Жанрови
Период на активност1993 ― 2010, 2019 ― 2022 (на пауза)
Издавачи
Мреж. местоsupergrass.com

Суперграс (англиски: Supergrass) ― англиска рок-група основана во 1993 година во Оксфорд. Во поголемиот дел од постоењето на групата, нејзини членови биле: браќата Газ (прв вокал, гитара) и Роб Кумбс (клавијатури), Мик Квин (бас, придружен вокал) и Дени Гофи (тапани, придружен вокал). Прво групата имала три члена, а Роб Кумбс официјално ѝ се приклучил во 2002 година.

Во 1994 година, групата потпишала со Parlophone Records и го објавила албумот I Should Coco (1995), кој станал најпродаван деби-албум за издавачот по албумот Please Please Me од Битлси. Четвртата песна од нивниот прв албум, „Alright“, станала меѓународен хит. Бендот објавил пет албуми: In It for the Money (1997), Supergrass (1999), Life on Other Planets (2002), Road to Rouen (2005) и Diamond Hoo Ha (2008), како и една компилација именувана како Supergrass Is 10 (2004).

Во август 2009 г., групата потпишала договор со Cooking Vinyl и почнала да работи на нивниот седми студиски албум, Release the Drones. Албумот бил недовршен и сѐ уште не е објавен. На 12 април 2010 година, групата објавила дека се разделува поради музички и творечки разлики. Групата се распаднала по четири проштални концерти, а последниот бил во Ла Сигале, Париз, на 11 јуни 2010 година.[1]

Групата повторно се обединила во 2019 година, прво за да настапи на Pilton Party по што имале „таен“ концерт во Лондон.[2][3] По повторното обединување групата својот последен настап го имала на концертот во чест на неодамна починатиот тапанар на Foo Fighters, Тејлор Хокинс, на кој испеале неколку омилени песни на Хокинс од каталогот на Supergrass. Хокинс претходно рекол дека ја сака групата, па дури и свирел на тапани на еден од нивните концерти.[4] [5] [6]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми
 • I Should Coco (1995)
 • In It for the Money (1997)
 • Supergrass (1999)
 • Life on Other Planets (2002)
 • Road to Rouen (2005)
 • Diamond Hoo Ha (2008)

Награди[уреди | уреди извор]

Година Церемонија Награда Резултат
1995 Награди Ајвор Новело Најдобра современа песна („ Alright “) Победник [7]
1995 Награда Меркур Најдобар албум (I Should Coco) Номинација [8]
1995 година NME награди Најдобрa новa група Победник [9]
Најдобар сингл („ Во ред “) Номинација [10]
1995 година Q награди Најдобар нов изведувач Победник [11]
1996 година BRIT награди Британски пробивен изведувач Победник [12]
1996 година Сребрен клуч награди Нова музика Победник [13]
1998 година BRIT награди Најдобро британско видео (Late in the Day) Номинација [14]
2000 година BRIT награди Најдобро британско видео (Pumping on Your Stereo) Номинација [15]
2005 година Мусо награди Најдобар машки вокал (Газ Кумбс) Победник
2008 година Награди за музички видеа во Обединетото Кралство Најдобро рок видео (Bad Blood) Победник

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „BBC Newsbeat: Supergrass Split“. BBC News. 12 April 2010. Посетено на 20 July 2011.
 2. Brock, Alexander (6 September 2019). „The "big band" reforming for Pilton Party 2019“. Bristolpost.
 3. Warrenger, Sam (6 September 2019). „Glastonbury: Supergrass have reformed to play Pilton Party tonight“. Thefestivals.uk.
 4. Taylor Hawkins Tribute Concert (англиски), Посетено на 2022-09-03
 5. „Taylor Hawkins Tribute Concert: start time, how to get to Wembley, finish time“. www.nationalworld.com (англиски). 2022-09-02. Посетено на 2022-09-03.
 6. Jackson, Daisy (2022-09-01). „Taylor Hawkins tribute concert - line-up and how to watch from Manchester“. The Manc (англиски). Посетено на 2022-09-03.
 7. „Award winning Supergrass“. BBC Suffolk.
 8. „All the nominees and winners of the prize since 1992“. rocklistmusic.co.uk. Архивирано од изворникот на 2020-09-18. Посетено на 2023-05-05.
 9. „1995 NME Awards Winners“. NME.
 10. „Rocklist.net...NME Lists readers Pop Poll Results“.
 11. Празен навод (help)
 12. „Winners list 1996“. BRIT Awards. Архивирано од изворникот на 12 May 2008. Посетено на 16 June 2008.
 13. „Winners For All Years“ (PDF). nordoff-robbins.org.uk. Архивирано од изворникот (PDF) на 28 May 2008.
 14. „Nominations for 1998 Brit Awards“. BBC News. London. Посетено на 24 March 2010.
 15. „Brits 2000: The winners“. BBC News. London. 3 March 2000. Посетено на 16 June 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]