Please Please Me

Од Википедија — слободната енциклопедија
Британски магнетофон BTR3

Please Please Me е првиот албум на Битлси. Албумот излегува во продажба на 22 март 1963 во Обединетото Кралство. Албумот има 14 песни од кои 8 се напишани од Ленон/Мекартни. Албумот е снимен во Abbey Road Studios за само 9 часа и 45 минути. На албумот гитара свири Џорџ Харисон, ритам гитара и вокал Џон Ленон, бас гитара и вокал Пол Мекартни и тапани Ринго Стар. Продукцијата е на Џорџ Мартин кој на албумот свири и пијано. Албумот се наоѓа на 39-тото место на списокот на 500 најдобри албуми на сите времиња на списанието Rolling Stone.

Please Please Me[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

 1. I Saw Her Standing There
 2. Misery
 3. Anna (Go To Him)
 4. Chains
 5. Boys
 6. Ask Me Why
 7. Please Please Me

Втор диск[уреди | уреди извор]

 1. Love Me Do
 2. P.S. I Love You
 3. Baby It's You
 4. Do You Want To Know A Secret
 5. A Taste Of Honey
 6. There's A Place
 7. Twist And Shout