Please Please Me

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Please Please Me е првиот албум на Битлси. Албумот излегува во продажба на 22 март 1963 во Обединетото Кралство. Албумот има 14 песни од кои 8 се напишани од Ленон/Мекартни. Албумот е снимен во Abbey Road Studios за само 9 часа и 45 минути. На албумот гитара свири Џорџ Харисон, ритам гитара и вокал Џон Ленон, бас гитара и вокал Пол Мекартни и тапани Ринго Стар. Продукцијата е на Џорџ Мартин кој на албумот свири и пијано. Албумот се наоѓа на 39-тото место на листата на 500 најдобри албуми на сите времиња на списанието Rolling Stone.

Please Please Me[уреди | уреди извор]