Прејди на содржината

New Kids on the Block

Од Википедија — слободната енциклопедија
New Kids on the Block
New Kids on the Block на концерт во 2008; од лево кон десно: Џои Мекинтајер, Џонатан Најт, Дони Волберг, Дени Вуд, Џордан Најт
Животописни податоци
Познат(а) и какоNKOTB
ПотеклоДорчестер, Масачусетс, САД
Жанрови
Период на активност1984–1994, 2008–денес[1]
ИздавачиColumbia/CBS, Interscope, The Block, NKOTB Music
Мреж. местоnkotb.com

New Kids on the Block (понекогаш се користи и акронимот NKOTB) ― американскa машка група од Дорчестер, Масачусетс. Групата била составена од браќата Џонатан и Џордан Најт, Џои Мекинтајер, Дони Волберг и Дени Вуд. Најголем успех New Kids on the Block постигнале во доцните 1980-ти и раните 1990-ти и продале преку 80 милиони плочи. Ним им се припишува заслугата за трасирањето на патот за следните машки групи на музичката сецена како: Take That, Backstreet Boys и NSYNC.[2] Во 1990 година освоиле две Американски музички награди: „Омилена поп/рок група или дуо“ и „Омилен поп/рок албум“.[3]

New Kids on the Block биле основани во 1984 година, а биле на врвот на популарноста во 1989 година. Групата се распаднала во 1994 година. Повторно се обединиле во 2007 година за да снимат албум и за да организираат концертна турнеја во 2008 година. По ова групата објавила уште два студиски албуми и продолжила со концертни турнеи.

Групата добила ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во 2014 година.[4][5]

Членови[уреди | уреди извор]

Сегашни[уреди | уреди извор]

 • Џордан Најт - примарен водечки вокал, придружен вокал (1984-денес)
 • Дони Волберг – секундарен водечки вокал, рапување, придружен вокал (1984-денес)
 • Џои Мекинтајер – секундарен водечки вокал, придружен вокал (1985-денес)
 • Дени Вуд – терцијарен водечки вокал, придружен вокал (1984-денес)
 • Џонатан Најт – повремено водечки вокал, придружен вокал (1984-денес)

Поранешни[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • New Kids on the Block (1986)
 • Hangin' Tough (1988)
 • Merry, Merry Christmas (1989)
 • Step by Step (1990)
 • Face the Music (1994)
 • The Block (2008)
 • 10 (2013)
 • Still Kids (2024)

Турнеи[уреди | уреди извор]

Сопствени[уреди | уреди извор]

 • Hangin' Tough Tour (1988)
 • Magic Summer Tour (1990–1992)
 • Face the Music Tour (1994)
 • New Kids on the Block Live (2008–2010)
 • South America and Mexico Tour (2012)
 • European Tour (2014)
 • Magic Summer Tour (2024)

Заеднички[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Anne Janette Johnson. „New Kids on the Block“. Encyclopedia.com. Посетено на October 24, 2019.
 2. „Back on the block“. The Columbus Dispatch. Посетено на July 24, 2018.
 3. Mitchell, Claudia; Reid-Walsh, Jacqueline (2008). Girl Culture: An Encyclopedia. Greenwood Publishing Group. стр. 453. ISBN 978-0-313-33908-0.
 4. Randall, Eric (2014-10-10). „New Kids on the Block Finally Get Their Hollywood Star“. Boston Magazine (англиски). Посетено на 2024-02-07.
 5. Chad (2019-10-25). „New Kids on the Block“. Hollywood Walk of Fame (англиски). Посетено на 2024-02-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]