NGC 7318A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7318A


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 35 м 56,7 с
Деклинација +33° 57' 58""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2/P
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 23 септември 1876
Други ознаки NGC 7318-1, UGC 12099, MCG 6-49-39, CGCG 514-61, VV 288, Arp 319, ARAK 560, HCG 92D, NPM1G +33.0464, Stephan's quintet

NGC 7318Aгалаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7318A се споменува и како NGC 7318-1, UGC 12099, MCG 6-49-39, CGCG 514-61, VV 288, Arp 319, ARAK 560, HCG 92D, NPM1G +33.0464, Stephan's quintet.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 септември 1876 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7318A е од видот E2/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 7318A има привидни димензии од 1,2' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 35 м 56,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 57' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7318A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69260. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 123; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2743. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 838.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]