NGC 6745/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6745/2
{{{опис}}}
Соѕвездие Лира
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 1 м 41,6 с
Деклинација +40° 44' 45"
Положбен агол 24°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sm
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,5'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 24 јули 1879
Други ознаки UGC 11391, CGCG 229-13, IRAS 19000+4040, v peculiar

NGC 6745/2спирална галаксија во соѕвездието Лира, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6745/2 се споменува и како UGC 11391, CGCG 229-13, IRAS 19000+4040, v peculiar.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јули 1879 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6745/2 е од видот Sm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 6745/2 има привидни димензии од 1,3' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 1 м 41,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 44' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 24°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6745/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62691. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 83; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3124. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 340.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]