NGC 5999

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5999
{{{опис}}}
Соѕвездие Рамнило
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 52 м 8,5 с
Деклинација -56° 28' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
9
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 8 мај 1826
Други ознаки OCL 946, ESO 178-SC1

NGC 5999расеано ѕвездено јато во соѕвездието Рамнило, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5999 се споменува и како OCL 946, ESO 178-SC1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5999 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 m.[2] NGC 5999 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 52 м 8,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 28' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5999 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 432; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8705. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]