Прејди на содржината

NGC 5909

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5909
{{{опис}}}
Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 11 м 27,9 с
Деклинација +75° 23' 4"
Положбен агол 52°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 декември 1797
Други ознаки UGC 9778, MCG 13-11-10, CGCG 354-21, KCPG 460A, NPM1G +75.0113

NGC 5909спирална галаксија во соѕвездието Мала Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5909 се споменува и како UGC 9778, MCG 13-11-10, CGCG 354-21, KCPG 460A, NPM1G +75.0113.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 декември 1797 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5909 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 5909 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 11 м 27,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +75° 23' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 52°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5909 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 54223. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 11; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4560. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 768.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]