NGC 5749

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5749


Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 48 м 48,8 с
Деклинација -54° 29' 37""
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 7 мај 1826
Други ознаки OCL 930, ESO 176-SC4

NGC 5749отворено ѕвездено јато во соѕвездието Волк, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5749 се споменува и како OCL 930, ESO 176-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5749 е од видот IV1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 m.[2] NGC 5749 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 48 м 48,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 29' 37"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5749 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 431; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8684. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]