Прејди на содржината

NGC 5519

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5519
{{{опис}}}
Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 14 м 20,9 с
Деклинација +7° 30' 56"
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 26 април 1865
Други ознаки NGC 5570, UGC 9111, MCG 1-36-25, CGCG 46-70, id doubtful

NGC 5519спирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5519 се споменува и како NGC 5570, UGC 9111, MCG 1-36-25, CGCG 46-70, id doubtful.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5519 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 5519 има привидни димензии од 1,6' х 1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 14 м 20,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +7° 30' 56".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5519 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50865. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 197; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 902. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 96.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]