Прејди на содржината

NGC 2866

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2866

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 22 м 6,5 с
Деклинација - 51° 6' 8"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 31 март 1835
Други ознаки OCL 774, ESO 212-SC3

NGC 2866расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2866 се споменува и како OCL 774, ESO 212-SC3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2866 е од видот II2p.[1] NGC 2866 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 22 м 6,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 51° 6' 8".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2866 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 425; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8178.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]