NGC 2841

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 2841


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 22 m 2,3 s
Деклинација + 50° 58' 35"
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
9,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,1
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8,1' x 3,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 март 1788
Алтернативни ознаки UGC 4966, MCG 9-16-5, CGCG 265-6, KARA 324

NGC 2841 е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2841 се споменува и како UGC 4966, MCG 9-16-5, CGCG 265-6, KARA 324.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 9 март 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2841 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 2841 има привидни димензии од 8,1' х 3,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 22 m 2,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 50° 58' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 2841 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26512. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 44; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3431. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 681.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]