NGC 2670

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2670
Поглед кон NGC 2670
Поглед кон NGC 2670
Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 45 м 30 с
Деклинација - 48° 47' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
7,8
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 февруари 1836
Други ознаки OCL 764, ESO 210-SC5

NGC 2670расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2670 се споменува и како OCL 764, ESO 210-SC5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 февруари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2670 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,8 m.[2] NGC 2670 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 45 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 48° 47' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2670 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 397; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8159.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]