NGC 2659

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2659

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 42 м 36 с
Деклинација - 45° 0' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III3m
Привиден сјај
(видлив)
8,6
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 февруари 1835
Други ознаки OCL 752, ESO 260-SC3

NGC 2659расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2659 се споменува и како OCL 752, ESO 260-SC3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2659 е од видот III3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,6 m.[2] NGC 2659 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 42 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 45° 0' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2659 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 397; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7687.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]