NGC 2635

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2635


Соѕвездие Компас
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 38 м 25,9 с
Деклинација - 34° 46' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 февруари 1835
Други ознаки OCL 728, ESO 371-SC1

NGC 2635расеано ѕвездено јато во соѕвездието Компас, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2635 се споменува и како OCL 728, ESO 371-SC1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2635 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m.[2] NGC 2635 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 38 м 25,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 34° 46' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2635 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 363; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4381. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1325.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]