NGC 2550A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2550A


Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 28 m 39,1 s
Деклинација + 73° 44' 53"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 7 септември 1885
Други ознаки UGC 4397, MCG 12-8-43, CGCG 331-43, KUG 0823+739, IRAS 08230+7354

NGC 2550A е спирална галаксија во соѕвездието Жирафа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2550A се споменува и како UGC 4397, MCG 12-8-43, CGCG 331-43, KUG 0823+739, IRAS 08230+7354.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 септември 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2550A е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] NGC 2550A има привидни димензии од 1,6' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 28 m 39,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 73° 44' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2550A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23781. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 7; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4380. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 680.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]