NGC 1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1985

{{{опис}}}

Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 37 м 47,8 с
Деклинација + 31° 59' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,68' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 ноември 1790
Други ознаки PK 176+0.1, CS=13.6, not a PN

NGC 1985отсјајна маглина во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1985 се споменува и како PK 176+0.1, CS=13.6, not a PN.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 ноември 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1985 е од видот RN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 12,7 m.[2] NGC 1985 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,68'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 37 м 47,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 31° 59' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1985 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 97; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2408. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1459.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]