NGC 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1980


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 35 м 25 с
Деклинација - 5° 54' 54"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато со емисиона маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Физички податоци
Привидни димензии 14' x 14'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 31 јануари 1786
Други ознаки OCL 529, LBN 977, around Iota Ori

NGC 1980 е отворено ѕвездено јато со емисиона маглина во соѕвездието Орион, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1980 се споменува и како OCL 529, LBN 977, around Iota Ori.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1980 е од видот EN+OCL.[1] NGC 1980 има привидни димензии од 14' х 14'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 35 m 25 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 5° 54' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1980 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 270; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4778. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1477.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]