NGC 1944

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1944


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 21 m 57,4 s
Деклинација - 72° 29' 40"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 февруари 1836
Други ознаки ESO 33-SC17

NGC 1944 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Маса, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1944 се споменува и како ESO 33-SC17.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 февруари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1944 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 mag.[2] NGC 1944 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 21 m 57,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 29' 40".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1944 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9170.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]