Прејди на содржината

NGC 1569

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1569
{{{опис}}}
Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 30 м 49,1 с
Деклинација + 64° 50' 53"
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,9
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,7' x 1,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 4 ноември 1788
Други ознаки UGC 3056, MCG 11-6-1, CGCG 306-1, Arp 210, 7ZW 16, IRAS 04260+6444

NGC 1569галаксија во соѕвездието Жирафа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1569 се споменува и како UGC 3056, MCG 11-6-1, CGCG 306-1, Arp 210, 7ZW 16, IRAS 04260+6444.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 4 ноември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1569 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 1569 има привидни димензии од 3,7' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 30 м 49,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 64° 50' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1569 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15345. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 19; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4073. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1303.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]